Schneider E3SUPS20KHB1 On-Line UPS, 20kVA/20kW, 3 Ph, 3S, 400V 3:3 UPS, 2 internal 7Ah modular battery strings, expandable to 3, Tower
SKU: E3SUPS20KHB1
Original price was: 479,400 EGP.Current price is: 400,000 EGP.
  • Brand: Schneider
  • Model: E3SUPS20KHB1
  • Power range: 20kVA/20kW
  • Battery Voltage/ Capacity: 240V/7Ah
  • Battery Quantity: 5 strings (E3SBTU Easy UPS 3S Battery Module)
  • Weight (kg): 446 kg
  • Warranty: 2 Years
Brand:Schneider
Description
Schneider E3SUPS20KHB1 On-Line UPS
20kVA/20kW, 3 Ph, 3S, 400V 3:3 UPS, 2 internal 7Ah modular battery strings, expandable to 3, Tower
High-Performance 20kVA On-Line UPS for Critical Power Needs:
Delivering 20kVA / 20kW of reliable power output, this 3-phase UPS (400V) ensures stable energy delivery,
that is ideal for small to medium data centers, commercial buildings, and electrical rooms.
Schneider E3SUPS20KHB1
Schneider E3SUPS20KHB1
Easy Installation, Operation, and Maintenance with Schneider E3SUPS20KHB1 On-Line UPS:
Flexible Runtime Options with Modular Battery System:
The E3SUPS20KHB1 also includes 2 internal 7Ah VRLA modular battery strings, expandable to 3 strings,
that is giving users the flexibility to extend runtime as needed.
Operating at a 240V battery voltage, the modular system allows for easy battery upgrades or replacements, improving long-term serviceability.
This UPS can also be scaled up to support extended runtime options with additional battery packs.
On-Line UPS
Exceptional Power Quality and Efficiency of Schneider E3SUPS20KHB1 On-Line UPS:
Scalability and Redundancy for Growing Operations:
uninterruptible power supply
Schneider UPS
Robust Environmental and Safety Standards:
Besides an operational temperature range of 0–40°C, humidity tolerance up to 95% non-condensing,
and an IP20-rated enclosure, the E3SUPS20KHB1 is ready for a wide range of environments.
The built-in dust filter further protects internal components, extending lifespan and reliability.
Compact, Powerful, and Built to Last of Schneider E3SUPS20KHB1 On-Line UPS:
Warranty and Support:
Schneider UPS 3 Phase
Schneider UPS device
Brand
Schneider
Schneider
Schneider E3SUPS20KHB1
You're viewing: Schneider E3SUPS20KHB1 On-Line UPS, 20kVA/20kW, 3 Ph, 3S, 400V 3:3 UPS, 2 internal 7Ah modular battery strings, expandable to 3, Tower Original price was: 479,400 EGP.Current price is: 400,000 EGP.
Add to cart
محتاج مساعدة؟
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
Shopping cart close
Schneider E3SUPS20KHB1