Schneider E3SUPS20KHB2 On-Line UPS, 20kVA/20kW, 3 Ph, 3S, 400V 3:3 UPS, 3 internal 7Ah modular battery strings, Tower
SKU: E3SUPS20KHB2
Original price was: 535,500 EGP.Current price is: 456,000 EGP.
  • Brand: Schneider
  • Model: E3SUPS20KHB2
  • Power range: 20kVA/20kW
  • Battery Voltage/ Capacity: 240V/7Ah
  • Battery Quantity: 3 strings (E3SBTU Easy UPS 3S Battery Module)
  • Weight (kg): 446 kg
  • Warranty: 2 Years
Brand:Schneider
Description
Schneider E3SUPS20KHB2 On-Line UPS
20kVA/20kW, 3 Ph, 3S, 400V 3:3 UPS, 3 internal 7Ah modular battery strings, Tower
Reliable 20kVA Online UPS for Mission-Critical Applications:
Schneider Electric E3SUPS20KHB2 Easy UPS 3S is a robust 20 kVA / 20 kW double-conversion on-line uninterruptible power supply (UPS) system designed for small to medium data centers and electrical rooms.
This 3-phase 400V UPS ensures seamless business continuity and reliable power protection in harsh environments.
Schneider E3SUPS20KHB2
Schneider E3SUPS20KHB2
High Performance and Advanced Power Protection with Schneider E3SUPS20KHB2 On-Line UPS:
Built for efficiency and reliability, this Schneider UPS delivers consistent power,
It maintains a strong input power factor of 0.99, supporting voltage input ranges from 304V to 477V and operating across a wide frequency range of 45 to 65 Hz.
Modular Battery System with Internal Backup:
The E3SUPS20KHB2 includes three internal 7Ah modular battery strings with VRLA (Valve Regulated Lead Acid) technology, delivering a battery voltage of 240V.
uninterruptible power supply
Schneider E3SUPS20KHB2 UPS
Scalable Design with Redundancy Options of Schneider E3SUPS20KHB2 On-Line UPS:
For growing businesses or critical operations requiring higher availability,
The design is suitable for mission-critical setups requiring constant, clean power.
Easy Installation, Operation, and Maintenance:
The included USB port enables direct communication and system monitoring.
ups 3 phase
Schneider UPS
Certified Quality and Environmental Compliance:
Besides a noise level of just 60 dBA, it delivers quiet operation without compromising performance.
The unit also features IP20 protection, shielding it from solid objects greater than 12.5 mm.
Comprehensive Warranty and Support:
that is giving customers peace of mind and ensuring optimal performance from day one.
On-Line UPS
Brand
Schneider
Schneider
Schneider E3SUPS20KHB2
You're viewing: Schneider E3SUPS20KHB2 On-Line UPS, 20kVA/20kW, 3 Ph, 3S, 400V 3:3 UPS, 3 internal 7Ah modular battery strings, Tower Original price was: 535,500 EGP.Current price is: 456,000 EGP.
Add to cart
محتاج مساعدة؟
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
Shopping cart close
Schneider E3SUPS20KHB2