APC SRV3KI Easy On-Line UPS, 3000VA/2400W, 230V, 6x IEC C13 + 1x IEC C19 outlets, Intelligent Card Slot, LCD,Tower
Brands:
SKU: SRV3KI
Original price was: 45,000 EGP.Current price is: 43,000 EGP.
  • Brand: APC
  • Model: SRV3KI
  • Power range: 3000VA/2400W
  • Battery Voltage: 12V
  • Battery Capacity: 9AH
  • Battery recharge time: 4 h
  • Battery Quantity: 6
  • Weight (kg): 26.8 kg
  • Warranty: 2 Years
1 in stock
Brand:APC
Description
APC SRV3KI Easy On-Line UPS
3000VA/2400W, 230V, 6x IEC C13 + 1x IEC C19 outlets , Intelligent Card Slot , LCD,Tower
APC SRV3KI High-Capacity Power Backup
and continuous power for essential IT equipment such as servers, network devices, and data centers.
Operating at 230V, this UPS ensures uninterrupted performance during power outages or fluctuations, keeping your systems protected and running smoothly.
APC SRV3KI
APC SRV3KI
Double-Conversion Online Technology
Multiple Output Options for Versatile Connectivity with APC SRV3KI
Whether you need to power computers, networking devices, or storage systems,
this Uninterruptible power supply provides flexible connectivity options to meet your power needs.
Intelligent LCD Display for Easy Monitoring
Wide Input Voltage Range for Stability
Designed to handle unstable power conditions, the APC SRV3KI UPS operates within a wide input voltage range of 220V to 240V.
Uninterruptible Power Supply
APC Easy UPS
APC SRV3KI Energy-Efficient Eco Mode
This reduces energy consumption while maintaining optimal power protection,
that is making the UPS cost-effective and environmentally friendly.
High Power Factor for Maximum Efficiency
Long Battery Life and Warranty Coverage
SRV3KI Easy UPS Compact Tower Design for Easy Deployment
On-Line UPS
APC On-Line UPS
View More of UPS
Additional information
Brand
APC
Part Number
SRV3KI
Main Input Voltage
230 V
Main Output Voltage
230 V
Rated power in W
2400 W
Rated power in VA
3000 VA
Input Connection Type
IEC 60320 C20
output connection type
6 IEC 60320 C13
1 IEC 60320 C19
Provided equipment
1 IEC 60320 C19 to Schuko power cable
1 IEC 60320 C13 to C14 power cable
1 USB cable
1 RS-232 configuration cable
user manual
Range of product
Easy UPS On-Line
Battery type
Lead-acid battery
Battery voltage
72 V
Height
33.6 cm
Width
19 cm
Depth
42.5 cm
weight
26.8 kg
Warranty
2 years repair or replace
Brand
APC
You're viewing: APC SRV3KI Easy On-Line UPS, 3000VA/2400W, 230V, 6x IEC C13 + 1x IEC C19 outlets, Intelligent Card Slot, LCD,Tower Original price was: 45,000 EGP.Current price is: 43,000 EGP.
Add to cart
محتاج مساعدة؟
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
Shopping cart close