Availability: In Stock
Schneider A9K24140, Acti9 iK60N, 40A, 6KA, Miniature circuit breaker 1P, C curve
Brands: Schneider Electric
SKU: A9K24140
167 EGP
- Brand: Schneider
- Model: A9K24140
- Power range: Acti9
- colour: White
- Weight (kg): 100 g
- Number of protected poles: 1
- [In] rated current: 40A
- Warranty: 18 months
Brand:Schneider
Description
Additional information
Additional information
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Part Number | A9K24140 |
| Poles description | 1P |
| [In] rated current | 40 A at 30 °C |
| Network type | AC |
| Trip unit technology | Thermal-magnetic |
| Breaking capacity | 6000 A Icn at 230 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60898-1 |
| Standards | EN/IEC 60898-1 |
| [Ui] rated insulation voltage | 440 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60898-1 |
| Mounting support | DIN rail |
| 9 mm pitches | 2 |
| Height | 85 mm |
| Width | 18 mm |
| Depth | 78.5 mm |
| weight | 100 g |
| Colour | White |
| Warranty | 18 months |





