Schneider EMUPS50K250PBHS On-Line UPS, 50kVA/ 50kW, 3-Phase, Scalable to 250kW, 400V, 4 Switches, for Ext Batt, Start-up 5×8, Black, Tower
SKU: EMUPS50K250PBHS
  • Brand: Schneider
  • Model: EMUPS50K250PBHS
  • Power range: 50kVA/ 50kW
  • Battery voltage: 480…576 V DC
  • Max current discharge: 130 A
  • Weight (kg): 251 kg
  • Warranty: 2 Years
Brand:Schneider
Description
Schneider EMUPS50K250PBHS On-Line UPS
50kVA/ 50kW, 3-Phase, Scalable to 250kW, 400V, 4 Switches, for Ext Batt, Start-up 5×8, Black, Tower
Powerful and Scalable UPS Solution for Business-Critical Applications:
With a robust 50 kW / 50 kVA output, this 3-phase, double-conversion online UPS ensures clean and uninterrupted power.
Its scalable design supports expansion up to 250 kW N+1 redundancy,
Schneider EMUPS50K250PBHS
Schneider EMUPS50K250PBHS
Modular Architecture for High Availability and Flexibility:
This allows for maintenance and scalability without system downtime.
Besides five free slots and one pre-installed power module, users can expand as needed.
The modular design also supports N+1 redundancy, that is ensuring load protection,
Efficient, EcoStruxure-Connected Performance of Schneider EMUPS50K250PBHS On-Line UPS:
uninterruptible power supply
Schneider UPS
Advanced Battery Management with External VRLA Support:
The Easy UPS also supports external Valve Regulated Lead Acid (VRLA) batteries with a battery voltage range of 480 to 576 V DC and a maximum discharge current of 130 A.
Comprehensive Protection and Compliance with Schneider EMUPS50K250PBHS On-Line UPS:
Besides a bypass voltage tolerance of ±10% and a maximum bypass input current of 74 A, it ensures smooth transitions during power fluctuations.