Schneider E3LUPS300KHS On-Line UPS, 300kVA/ 300kW, 3 Ph, 3L, 400V, 3:3 UPS, Startup 5×8, Tower
SKU: E3LUPS300KHS
  • Brand: Schneider
  • Model: E3LUPS300KHS
  • Power range: 300kVA/ 300kW
  • Battery voltage: +/- 216…+/- 300 V
  • Maximum short-circuit current: 35 kA
  • Weight (kg): 449 kg
  • Warranty: 2 Years
Brand:Schneider
Description
Schneider E3LUPS300KHS On-Line UPS
300kVA/ 300kW, 3 Ph, 3L, 400V, 3:3 UPS, Startup 5×8, Tower
High-Performance 300kVA On-line UPS for Reliable Power Backup:
Besides its 400V input/output voltage, it supports a broad range of operating environments including factories, data centers, and electrical rooms.
Schneider E3LUPS300KHS
Schneider E3LUPS300KHS
Easy to Deploy, Configure, and Maintain:
This UPS system is built for ease of use from the ground up.
Compact Footprint with High Efficiency with Schneider E3LUPS300KHS On-Line UPS:
Weighing 449 kg, it is ideal for locations with space constraints.
that is improving overall system performance and reducing operating costs.
Uninterruptible Power Supply
Schneider UPS
Resilient and Scalable Design:
The unit also features a wide input voltage range (323–477 V) and supports frequencies from 40 to 70 Hz.